Hlavní stránka » Výcvik » Obedience

Obedience

Historie

Tento sport vznikl v Anglii. Jako agility se i tento sport ukázal na Cruftově výstavě. První soutěže se tedy konaly ve výstavních halách a v kruzích jako program pro diváky. V České republice je tento sport velmi mladý, první klub byl založen v roce 2007 Obedience CZ díky Kristýně Másilkové a Ivaně Kocifajové. Zkušební řád v ČR vychází dle zkušebního řádu ve Švýcarku, kde je tento sport na vyspělé úrovni a některé prvky byly vyňaty ze zkušebáku Rakouska.

 

Co je ta obedience?

Překlad z angličtiny do češtiny znamená poslušnost nebo ovladatelnost. Jedná se o spolupráci psa s psovodem, kde psík musí dané cviky konat radostně a přesně, proto se i o obedienc říká, že je to vysoká škola psí poslušnosti. Je celkem 40cviků pro poslušnost a jsou zařazeny po 10 do jednotlivých výkonnostních kategorií. V každé třídě je tedy 10 totožných cviků lišící se obtížností.

Většina trenéru v Obedience CZ cvičí dle pozitivní motivace, výhodou této metody je, že pes cvičí s radostí, chutí a dá se použít pro jakoukoliv povahu a stáří. Obedienci se může věnovat každé plemeno všech velikostí a každého věku.

 

Jaké výkonnostní kategorie jsou?

OB-Z pes se může účastnit od 10ti měsíců

OB-1 pes se může účastnit od 12ti měsíců

OB-2 pes se může účastnit od 14ti měsíců

OB-3 pes se může účastnit od 15ti měsíců

 

Co je koeficient?

Koeficient násobí daný počet bodů, který dostanete za provedený cvik. Příklad: Za přivolání psa dostanete počet bodů 10, koeficient u OB-Z je 3, tudíž 10*3 = 30bodů za přivolání psa.

 

Jsou zapotřebí pomůcky?

Samozřejmě, že k tomuto výcviku jsou zapotřebí pomůcky a to aport (dřevěný, kovový), dřívka k identifikaci (zprvu se učí na různý materiál), přeskoková překážka (poslouží i skočka od agi, překrytá plachtou), čtverec a kužely na vyhraničení čtverce (kužely, vázy, květináče, mísy, cokoliv co by se dalo použít). No a samozřejmě nemůžeme zapomenout na dobrou náladu, pamlsky a hračky.

 

Musím být členem OBEDIENCE CZ?

Samozřejme, že nemusíte, ale být členem má i své výhody! Nižší startovné na soutěžích obedience, poloviční poplatky za akce pořádané OC, zasílání informací o dění v klubu.

Kontakt

Eva Dubšíková
Sadová 572, 664 42 Modřice

+420 774 242 313
dilegindi@email.cz, elegindiova@seznam.cz
www.dilegindi.cz

Německá doga | Deutsche Dogge | Great Dane
Chieeta z Josefovských bud | Chiméra Quincy Etc.

imagemakers © 2012 | webforpet.cz